Питання застосування пневматики для полювання дуже дискусійне та активно обговорюється вже багато років. Безумовно, правові аспекти, які чітко регулюють неможливість застосування будь-якої пневматичної зброї для полювання в Україні, лише додають спеку у суперечки такого роду. Наше завдання у цій статті розглянути 2 головні моменти: юридичну частину з цієї теми у нас (в Україні), а також в інших країнах, та дослідити практично-теоретичну, тобто. доцільність та можливість полювання з цією зброєю взагалі.
Отже, полювання з пневматикою та закон України
Законом України «Про мисливське господарство та полювання» від 22.02.2000 забороняється полювання з не мисливської зброї, куди належить і пневматика. При цьому принципово у законі залишено можливість зареєструвати пневматичну гвинтівку у дозвільних органах, отримати квиток та ліцензію на відстріл. На практиці, безумовно, це не має сенсу, оскільки, наприклад, гвинтівки калібру 4.5 мм, які дуже популярні і не вимагають реєстрації для купівлі та подальшої спортивно-розважальної стрільби, ніхто додатково ставити на облік як мисливська зброя не буде. А пневматика більшого калібру вже спочатку потребує реєстрації та, відповідно, має набагато меншу популярність.
Тому з юридичної точки зору знаходження у мисливських угіддях з пневматикою або просто полювання з нею прирівнюється до браконьєрства. І не має значення, чи стріляєте ви гризунів-шкідників або вирішили полювати на білку, — в очах закону ви браконьєр.
Пневматика для полювання в інших країнах
Найбільш лояльними умовами для використання у полюванні пневматики вважаються в США, Англії та Австралії. Однак і в США полювання дозволене далеко не у всіх штатах і строго регламентуються сезони полювання та список живності для відстрілу. До речі, у США з пневматикою можна полювати і на водоплавну дичину, і навіть на копитних і лісових звірів.
Наприклад, в РФ полювання з пневматики дозволено, але діють строгі обмеження по місцевості, типу дичини, а також виду, потужності та калібру зброї. Мисливцями можуть вважатися гвинтівки від 7,5 Дж до 25 Дж і їм необхідні як дозвіл, і сам мисливський квиток. Можна полювати на: білку, бурундука, летягу, рябчика, горлицю та ворона. Полювання на водоплавних або зайця заборонені.
У Німеччині ж пневматика дозволена лише для полювання на гризунів і то за умови, якщо вони шкодять чи становлять небезпеку.
Пневматика для виживання, чи можливе полювання за допомогою неї?
Доступність пневматичної зброї (як у плані ціни, так і в плані придбання без дозволу для калібру 4.5мм) в Україні породила безліч дискусій, наскільки взагалі доцільно її використання для полювання. Форуми рясніють повідомленнями на теми, хто з чого стріляв, куди, по кому, які кулі використовував тощо. Ми це ніяк не коментуватимемо, оскільки де-факто за законом це заборонено, а морально-етичні моменти таких стрільб нехай залишаться на совісті авторів постів. Набагато цікавіше обговорити питання ефективного застосування такої зброї для видобутку їжі, базуючись на реальних технічних показниках, видах пневматичних гвинтівок і мисливського досвіду стрільців.
Отже, почнемо з того, що пневматика використовується для полювання вже дуже давно і свого часу не набула такого поширення як вогнепальна зброя багато в чому через високу вартість. При цьому її переваги перед вогнестрілом за відсутності унітарних патронів були незаперечними:
- скорострільність (можна було зробити кілька пострілів поспіль)
- Всепогодність (порох намокав у дощ або при сильній вологості)
- скритність (після пострілу не було хмари диму та гучного звуку)
Часи змінилися, і технології пішли далеко вперед, проте актуальність цього зброї для мисливських цілей, на нашу думку, все ще не втрачена. Чому так? Тому що ідеологія полювання з використанням пневматики дещо інша, і основний наголос йде не на потужність пострілу, а на точність. І багатьом це подобається, випускаються спеціальні моделі для полювання. Взагалі, в сучасному світі Air Rifle (Airsoft) для професіоналів існує окремий підклас зброї (як, наприклад, спортивна пневматика), де виробники пропонують різні спеціалізовані гвинтівки під калібри 4.5, 5.5, 6.53 або навіть 9мм. При цьому для 4.5мм калібру енергетика коливається з 5 до 40Дж, для 5.5 вже від 7 до 65 ж, а для 6.35 - 110Дж. Залежно від маси кулі ефективна дальність стрілянини може досягати 100м для більшого калібру і 40-50 для 4.5мм, що цілком достатньо для вирішення більшості завдань по полюванню і, можливо, виживання.
Основна вимога при полюванні з пневматикою – точне влучення. І тут криється причина багатьох дискусій, оскільки куля з повітря в принципі, володіючи значно меншою енергією, може тільки поранити звіра при неточному влученні, перетворивши його на підранку. Це справедливо не тільки для пневматики, але також і для полювання за допомогою цибулі, арбалета та інших засобів, які не володіють величезною енергією пострілу. Питання справді спірне, але, на нашу думку, тут більше морально-етичних моментів, ніж практичного аспекту. Якоїсь впевненої статистики таких випадків немає, а чисто теоретично міркувати, чому одним можна, а іншим не можна безглуздо.
А ось якщо ми розглядаємо саме аспект виживання, то стрілянина для видобутку харчування за допомогою пневматики повинна буде розглядатися з точки зору ефективності, доступності боєприпасів та необхідних навичок самого мисливця. І тут пневматична зброя має свої плюси:
1. Прекрасно підходить для полювання на дрібну дичину. Пробивної сили та дальності в 50-60 м навіть для найдрібнішого калібру 4.5мм цілком достатньо щоб видобути кролика, білку, голуба, качку тощо.
2. Дешевизна боєприпасів. Можливо, найпереконливіший аргумент у порівнянні з вартістю набоїв для вогнепальної зброї. Працюючи на стислому повітрі, пневматика не потребує ні пороху, ні дорогих набоїв для стрілянини. Ціна куль, навіть найдорожчих, набагато менша, ніж порівняний боєкомплект вогнепального.
Малошумність. Дуже важливий аспект і для полювання, і для виживання, оскільки гучний постріл одночасно і демаскує, і відлякує будь-яку живність.
Види пневматичної зброї для полювання
Декілька слів про типи пневматичних гвинтівок, придатних для полювання та виживання. Безумовно, лідером серед мисливської пневматики вважаються PCP гвинтівки з їхньою максимальною енергією пострілу та швидкістю кулі. Такі гвинтівки для полювання, як ми вже говорили, виробляються як окремий клас і мають як переваги, так і недоліки. Надточність і сила пострілу PCP є незаперечними, проте необхідність тягати з собою балон для дозаправки або насос — це серйозний мінус. Особливо для виживальника, який завжди критично ставиться до ваги та габаритів спорядження. Другий вид гвинтівок, найбільш прийнятний для подібної експлуатації, – класичні пружинно-поршневі магнуми класу. Вони конструктивно набагато простіше, не вимагають частого спеціалізованого догляду та при грамотній експлуатації досить надійні. Що стосується характеристик, то, наприклад, найпотужніші представники пружинно-поршневих гвинтівок калібру 4.5мм забезпечують швидкість вище 250-250 м/с для куль масою більше 0.6г, чого цілком достатньо для впевненого ураження дрібної дичини на відстані до 50-60м, а може, і більше.
Повертаючись до питання доцільності використання пневматичної зброї, слід зазначити, що у більшості випадків вибір того чи іншого типу озброєння — це особистий вибір кожного. Пневматика з усіма її плюсами та дешевизною щодо класичних нарізних чи гладкоствольних рушниць – не є 100% альтернативою чи панацеєю. Не. Але дуже багато західних блогерів, мисливців і виживальників сходяться в тому, що не варто недооцінювати переваги даного типу гвинтівок. Для дрібного полювання, як альтернатива або в певних ситуаціях — це можливо і навіть виправдано.
Сподіваємося, що нам удалося трохи пролити світло на це питання. Є що спитати, хочете купити гвинтівку або щось уточнити за існуючими моделями? Телефонуйте, будемо раді проконсультувати та допомогти з усіх аспектів застосування та експлуатації будь-якої пневматичної зброї в Україні.